НІТРАТИ У ВОДІ - ЗАГРОЗА ДЛЯ ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ!
На сьогоднішній день кожна людина чула про шкоду нітратів. Всі звикли думати, що основну небезпеку в плані вмісту нітратів становлять ранні і несезонні овочі та фрукти. Але нітрати в питній воді – досить поширене явище. Так, нітрати у воді справді становлять загрозу для здоров’я людей, особливо у високих концентраціях.
Нітрати - це природні сполуки, що містяться у воді, і їх вміст у питній воді повинен бути обмеженим, щоб не завдати шкоди здоров'ю. Відповідно до вимог законів України «Про питну воду та питне водопостачання» та ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної для споживання людиною» норма вмісту нітратів у питній воді в Україні не повинна перевищувати 50 мг/л. Відповідальність за якість води та стан джерел нецентралізованого водопостачання в населених пунктах покладено на органи місцевого самоврядування та на власників колодязів, свердловин.
Наслідки отруєння нітратами, які знаходяться у воді можна помітити не одразу, але вони можуть накопичуватися в організмі та призвести до розвитку серйозних захворювань.
Загроза нітратів у воді для людей є «тихою» проблемою, особливо в регіонах з інтенсивним сільським господарством або поганою системою очищення води. Ось ключові аспекти цієї загрози:
- Метгемоглобінемія («синдром синьої дитини»): Найбільша небезпека для немовлят до 6 місяців. Нітрати перетворюються в нітрити, які знижують здатність крові переносити кисень.
- Онкологічні ризики: Тривале вживання нітратів людиною підвищує ризик раку шлунка, стравоходу, кишечника.
- Хронічні отруєння нітратами: Зустрічаються у дорослих при тривалому вживанні води з перевищенням норм.
- Порушення роботи щитоподібної залози: Нітрати можуть впливати на обмін йоду, що важливо для гормонального балансу, особливо небезпечно для дітей та вагітних. Дослідження вказують на можливі порушення розвитку плоду, зокрема нервової системи.
- Загострення хронічних захворювань: У людей з хворобами серця, печінки, нирок — навіть помірне перевищення нітратів у воді може погіршити стан.
Основні джерела потрапляння нітратів у воду поділяються на природні та антропогенні (людського походження). Найбільше значення мають саме антропогенні джерела. Ось головні з них:
- Надмірне використання азотних добрив.
- Несанкціоновані або негерметичні вигрібні ями та каналізація.
- Витік із фермерських господарств або місць зберігання гною.
- Несанкціоновані сміттєзвалища.
- Недостатньо очищена питна вода зі свердловин чи колодязів.
Так, розташування та правильне обладнання колодязя відіграють ключову роль у профілактиці забруднення води нітратами (вище по рельєфу та на достатній відстані від джерел забруднення, наявність герметичного відмощення, кришки, регулярність чистки). Воду з криниць, колодязів, свердловин необхідно використовувати лише за умови наявності лабораторного підтвердження якості води.
Також, важливо знати, що нітрати – це термостійкі сполуки, тобто вони не знищуються при кип’ятінні. Крім того, концентрація нітратів у воді зростає з часом, тому вживайте питну воду свіжою, а відкриті пляшки зберігайте у холоді.