Садівська громада
Сумська область, Сумський район

НІТРАТИ У ВОДІ - ЗАГРОЗА ДЛЯ ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ!

Дата: 14.05.2025 11:17
Кількість переглядів: 30

На сьогоднішній день кожна людина чула про шкоду нітратів. Всі звикли думати, що основну небезпеку в плані вмісту нітратів становлять ранні і несезонні овочі та фрукти. Але нітрати в питній воді – досить поширене явище. Так, нітрати у воді справді становлять загрозу для здоров’я людей, особливо у високих концентраціях.

Нітрати - це природні сполуки, що містяться у воді, і їх вміст у питній воді повинен бути обмеженим, щоб не завдати шкоди здоров'ю. Відповідно до вимог законів України «Про питну воду та питне водопостачання» та ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної для споживання людиною» норма вмісту нітратів у питній воді в Україні не повинна перевищувати 50 мг/л. Відповідальність за якість води та стан джерел нецентралізованого водопостачання в населених пунктах покладено на органи місцевого самоврядування та на власників колодязів, свердловин.

Наслідки отруєння нітратами, які знаходяться у воді можна помітити не одразу, але вони можуть накопичуватися в організмі та призвести до розвитку серйозних захворювань.

Загроза нітратів у воді для людей є «тихою» проблемою, особливо в регіонах з інтенсивним сільським господарством або поганою системою очищення води. Ось ключові аспекти цієї загрози:

  • Метгемоглобінемія («синдром синьої дитини»): Найбільша небезпека для немовлят до 6 місяців. Нітрати перетворюються в нітрити, які знижують здатність крові переносити кисень.
  • Онкологічні ризики: Тривале вживання нітратів людиною підвищує ризик раку шлунка, стравоходу, кишечника.
  • Хронічні отруєння нітратами: Зустрічаються у дорослих при тривалому вживанні води з перевищенням норм.
  • Порушення роботи щитоподібної залози: Нітрати можуть впливати на обмін йоду, що важливо для гормонального балансу, особливо небезпечно для дітей та вагітних. Дослідження вказують на можливі порушення розвитку плоду, зокрема нервової системи.
  • Загострення хронічних захворювань: У людей з хворобами серця, печінки, нирок — навіть помірне перевищення нітратів у воді може погіршити стан.

Основні джерела потрапляння нітратів у воду поділяються на природні та антропогенні (людського походження). Найбільше значення мають саме антропогенні джерела. Ось головні з них:

  • Надмірне використання азотних добрив.
  • Несанкціоновані або негерметичні вигрібні ями та каналізація.
  • Витік із фермерських господарств або місць зберігання гною.
  • Несанкціоновані сміттєзвалища.
  • Недостатньо очищена питна вода зі свердловин чи колодязів.

Так, розташування та правильне обладнання колодязя відіграють ключову роль у профілактиці забруднення води нітратами (вище по рельєфу та на достатній відстані від джерел забруднення, наявність герметичного відмощення, кришки, регулярність чистки). Воду з криниць, колодязів, свердловин необхідно використовувати лише за умови наявності лабораторного підтвердження якості води.

Також, важливо знати, що нітрати – це термостійкі сполуки, тобто вони не знищуються при кип’ятінні. Крім того, концентрація нітратів у воді зростає з часом, тому вживайте питну воду свіжою, а відкриті пляшки зберігайте у холоді.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь