СОЦІАЛЬНА ПОСЛУГА «ПАТРОНАТ НАД ДИТИНОЮ» – ШАНС ВРЯТУВАТИ БІОЛОГІЧНУ РОДИНУ
Кожна дитина, беззаперечно, має право на виховання в сімейному оточенні. Нажаль, трапляються ситуації, коли через сварки, насильство та жорстоке поводження у сім’ї, хвороби та інші складні життєві обставини батьки не дбають про своїх дітей, не можуть забезпечити їм належних умов життя та виховання. За таких обставин дітей вилучають із біологічної родини, вони потрапляють до закладу державного утримання. Аби забезпечити дотримання права дитини на догляд, виховання у безпечному та сприятливому сімейному середовищі, нею тимчасово може опікуватися сім’я патронатного вихователя.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2021 № 893 «Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиною», зі змінами від 27.12.2024, затверджено Порядок створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя.
Соціальна послуга «патронат над дитиною» – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини у сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками та іншими законними представниками складних життєвих обставин. Сім’я патронатного вихователя – це сім’я, у якій, за згоди всіх її членів, повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.
До сім’ї патронатного вихователя можуть бути одночасно влаштовані діти, які є між собою рідними братами та сестрами, або діти, які виховувалися у одній сім’ї.
У період запровадження в Україні воєнного стану до сім’ї патронатного вихователя за необхідності та за згодою патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти, які не є рідними братами та сестрами або такими, що виховувались в одній сім’ї. При цьому враховуються наявні житлові умови та згода патронатного вихователя, а чисельність влаштованих дітей, які не є членами однієї сім’ї, не може перевищувати п’яти осіб.
Строк перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя визначає служба у справах дітей з урахуванням обставин надзвичайного або воєнного стану.
Кандидатами у патронатні вихователі можуть бути повнолітні особи, які:
- мають житло (власне, орендоване, на праві користування) та відповідні житлові умови; окрему кімнату для проживання дітей;
- не мають судимості;
- спільно з повнолітнім членом своєї родини готові пройти навчання за програмою підготовки патронатних вихователів;
- стан здоров’я, який дозволяє забезпечувати догляд та виховання дітей;
- пройшли відповідне навчання.
Патронатними вихователями не можуть бути особи, які:
- виховують власну дитину віком до трьох років, дитину з інвалідністю підгрупи А або дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, онкологічні захворювання;
- зазначені у статті 212 Сімейного кодексу України (обмежені у дієздатності; визнані недієздатними; перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері; перебувають під слідством; зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;
були засуджені за кримінальні правопорушення проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів).
За свою роботу патронатні вихователі отримують грошове забезпечення у розмірі трьох мінімальних заробітних плат на місяць. Помічник патронатного вихователя – одну мінімальну заробітну плату в погодинному розмірі.
Розмір соціальної допомоги на кожну дитину становить 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць, а для дітей з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць.
У разі, коли у сім’ї патронатного вихователя перебуває дитина віком до одного року, дитина з інвалідністю, малолітня або неповнолітня вагітна, ВІЛ-інфікована дитина або одночасно троє або більше дітей, розмір грошового забезпечення за надання послуги патронату над дитиною збільшується на 10 відсотків на кожну дитину.
Кошти використовуються патронатним вихователем у повному обсязі для забезпечення повноцінного харчування, виховання, навчання та розвитку дитини відповідно до її потреб.
Запрошуємо до співпраці усі небайдужі родини, які готові поділитися сімейним теплом з дітьми, які мають ризик залишитися без батьківського піклування та потребують тимчасової підтримки.
За більш детальною інформацією звертайтеся до служби у справах дітей Садівської сільської ради за адресою: с. Сад, вул. Войти, 5, тел. (0542) 69 99 78.