Садівська громада
Сумська область, Сумський район

КАРАНТИННІ ШКІДНИКИ ЛІСУ!

Дата: 26.03.2025 14:25
Кількість переглядів: 30

На сьогоднішній день, одним із найважливіших завдань Управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби України є своєчасне виявлення, локалізація і ліквідація регульованих шкідливих організмів лісу.

Наявність  в Україні  9,6 млн. лісових угідь, розвиток торгівельних відносин у плані експорту деревини та виробів з неї по всьому світу, вимагають проведення заходів щодо фітосанітарного обстеження та захисту лісів і зелених насаджень від шкідливих організмів. Безконтрольне перевезення лісової продукції може призвести до появи нових шкідливих організмів, які раніше були відсутні на території України. 

Найбільш інтенсивно лісові насадження пошкоджуються навесні та влітку Лісові шкідники, хвороби та нематоди пошкоджують усі органи і частини дерев: листки, хвою, бруньки, плоди, кору, коріння, а також заготівельні пиломатеріали. Це призводить  до зниження приросту та товарної якості дерев, а лісо- та пиломатеріали стають непридатними для використання. При масовому розмноженні шкідники завдають великої шкоди, що приводить до незворотних наслідків. Одноразове об’їдання крони дерев призводить не тільки до втрати приросту одного чи кількох років, а й викликає суховершинність, іноді і повну загибель дерев.

До «Переліку регульованих шкідливих організмів» внесено 30 видів шкідників лісових насаджень, що мають карантинне значення для України.

Основою класифікації шкідників лісу на групи є середовище проживання, характер живлення, характер пошкоджень, що наносяться., так:

Чорноголові листовійки брунькоїди - Пошкоджує ялицеві та ялинові ліси. В результаті  живлення личинок відбувається осипання хвої.

Непарний шовкопряд, азіатська раса - Переважно пошкоджується  дуб, ліщина, модрина, осика, береза    ( пошкоджує понад 300 видів рослин). Масова поява гусениць непарного шовкопряда призводить до повного оголення дерев на значних площах.

Сибірський шовкопряд - Вражає  модринові, смерекові та кедрові ліси. Внаслідок відбувається висихання дерев.                          

Довгоносики - Пошкоджує породи всіх видів сосни, ялини, ялиці ,модрини,  кедр. Спричиняє суховершинність (висихання верхівок дерев).

Модринова златка - Заселяє ослаблені дерева і лісоматеріали. Златка проробляє поперечні ходи, в наслідок здорові тканини ослабленого дерева відмирають, крона розріджується, хвоя втрачає блиск і згодом дерево гине.

Види роду Monochamus - Вражають  види роду Сосна. Переносять стовбурові нематоди від одного господаря до іншого. Деревина втрачає свою товарну цінність.

Несправжній короїд - Живе на деревині (вироби із деревини усіх порід).  Завдає шкоди дерев’яним меблям, підлогам, плінтусам, балкам, перекриттям в опалюваних приміщеннях. 

Ялівцевий кліщ - Пошкоджує хвойні породи, родини кипарисових, ялівець, тую. Призводить до знебарвлення частин рослин, уповільнення росту, хлоротичного пожовтіння, побуріння.

Не дозволяється завезення на територію України пиломатеріалів з корою.

З метою виявлення і моніторингу регульованих шкідливих організмів лісу спеціалісти управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області проводять обстеження лісових насаджень на території області з встановленням бар’єрних феромонних пасток в лісових господарствах, застосовують різноманітні фітосанітарні заходи, аби запобігти проникненню на територію нашої країни цих небезпечних шкідників лісових багатств країни. Уся продукція лісо та пиломатеріалів, що імпортується в Україну, підлягає ретельному догляду та лабораторній експертизі, а також, у разі потреби, іншим фітосанітарним процедурам.

 

Головний спеціаліст відділу фітосанітарних заходів на кордоні управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області  Ю. ЛЕБЕДКА



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь