«КУЛЬТУРА БЕЗ БАРʼЄРІВ»: ТЕАТР ІМЕНІ ЩЕПКІНА ПОКАЗУВАТИМЕ ВИСТАВИ ДЛЯ ЛЮДЕЙ З ПОРУШЕННЯМИ ЗОРУ

Дата: 04.07.2024 15:10
Кількість переглядів: 24

На Сумщині стартує новий проєкт «Відчути театр», за яким Сумський національний театр ім. М. Щепкіна отримає грантову підтримку від Українського культурного фонду в рамках конкурсної програми «Культура без барʼєрів»

Проєкт триватиме з липня по жовтень 2024 року. Його мета – зробити театр доступнішим для людей з інвалідністю, надати можливості відвідувачам з порушеннями зору долучитися до глядацької аудиторії театру. Задля цього планується адаптувати 10 вистав діючого репертуару, застосовуючи у них тифлокоментування (аудіодискрипцію) – лаконічний, але детальний голосовий опис важливої візуальної інформації: рухи акторів, вираз обличчя, опис предметів, декорацій, костюмів, процесів і дій, що транслюється цим глядачам через спеціальні навушники. Тож під час перегляду вистави між репліками героїв глядачам пояснюватимуть, що відбувається на сцені

Під час проєкту як на стаціонарі, так і на гастрольних виїздах, квитки на вистави з тифлокоментуванням надаватимуться цільовій аудиторії безкоштовно, єдиною обов’язковою умовою є лише попереднє бронювання навушників.

Подібна адаптація візуального контенту існує у світовій практиці вже понад 30 років, але в Україні такі проекти почали запускати лише в 2013 році, до того ж, здебільшого у кінематографічних творах. Але завдяки підтримці Українського культурного фонду, сьогодні митці мають можливість створити потрібну матеріально-технічну базу для впровадження тифлокоментування у театрі і надати можливість людям з вадами зору безперешкодно та самостійно стежити за розгортанням сюжету: не тільки чути, але й розуміти, що відбувається на сцені.