Садівська громада
Сумська область, Сумський район

«ПІСЛЯВОЄННІ» РЕАКЦІЇ: ЯК СПОНУКАТИ ВЕТЕРАНА ЗВЕРНУТИСЯ ДО ФАХІВЦЯ З МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ'Я

Дата: 28.05.2024 09:36
Кількість переглядів: 77

Критерієм для початку психологічної роботи з ветеранами є їхня усвідомлена готовність до такої роботи

Рішення звернутися до психолога, психотерапевта чи психіатра не даються легко. Особливо коли культура звернення по таку допомогу лише формується, а стереотипи про ментальне здоров'я ще переважають. У випадку з ветеранами, які мали травматичний досвід, може додаватися небажання «аби хтось порпався у голові» або ж переконання, що зрозуміти зможуть лише «свої».

Ми можемо мати щире бажання допомогти людині, та варто памʼятати, що тиснути, сваритися чи примушувати звернутися до спеціаліста – невдалий варіант. Завжди, а особливо у випадку з військовими, слід шукати власний шлях, побудований на довірі й турботі.

Зверніться до фахівця з ментального здоров'я (психолога, психотерапевта або психіатра), якщо більше одного місяця у ветерана чи ветеранки спостерігаються так звані післявоєнні реакції.

A саме: проблеми зі сном, реагування на гучні звуки, проблеми з концентрацією уваги, проблеми з пам'яттю, різкі перепади настрою, фізичні реагування на згадки про воєнні події (тахікардія, потовиділення, тремор), зміни апетиту, проблеми з алкоголем чи вживання наркотичних речовин (з метою розслабитися).

Якщо ветеран чи ветеранка відмовляються звернутися до фахівця з ментального здоровʼя – не тисніть. Спробуйте залучити його/ії побратимів чи посестер.

Досвід спілкування з ветеранською спільнотою говорить про те, що саме побратими і посестри можуть допомогти зрозуміти наявні проблеми та скерувати до фахівця.

Часто ветерани більше довіряють «своїм» – досвід когось із побратимів чи посестер буде найкращим стимулом.

Можливе також залучення медика. Наприклад, вже знайомого сімейного лікаря, якому ветеран чи ветеранка довіряють.

Сімейний лікар, який пройшов навчання за програмою BOO3 mhGAP, може надати підтримку з ментального здоровʼя або ж знайти у базі вузького спеціаліста та заохотити ветерана чи ветеранку звернутися по допомогу.

Важливо, аби фахівець, якого ви залучаєте, спеціалізувався на роботі з травматичним бойовим досвідом і мав досвід взаємодії з ветеранами. Знайти відповідного фахівця також може допомогти ветеранська спільнота, яка має досвід звернень та інформацію про тих, хто справді може допомогти.

Памʼятайте: критерієм для початку психологічної роботи з ветеранами є їхня усвідомлена готовність до такої роботи.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь