ЯК ЖИТЕЛЯМ СУМЩИНИ НЕ БУТИ ОШУКАНИМИ ІНТЕРНЕТ-ШАХРАЯМИ?
Про найбільш розповсюдженні шахрайські схеми, які наразі продовжують діяти на території Сумської області, під час брифінгу повідомив старший інспектор з особливих доручень відділу протидії кіберзлочинам в Сумській області Департаменту кіберполіції НПУ Артем БУХТІАРОВ
За словами Артема Бухтіарова, до найбільш розповсюджених шахрайських схем відносяться:
- Виманювання грошей від імені держустанов, а саме:
- створення зловмисниками телеграм-каналів, з метою отримання особистих та/або банківських даних пенсіонерів, використовуючи символіки цих установ. У таких телеграм-каналах особам пропонують отримати неіснуючі види соціальних послуг, наприклад як виплату додаткової 1000 гривень.
Старший інспектор застерігає, що посилання, які розміщенні в таких анонімних телеграм каналах, можуть вести на фішингові вебсайти або на ресурси, які містять шкідливе програмне забезпечення чи дезінформацію або поширювати ворожу пропаганду.
Артем Бухтіаров закликає жителів Сумщини перевіряти інформацію про доступні пенсіонерам соціальні послуги на офіційному сайті Пенсійний фонд України https://www.pfu.gov.ua або звернутися безпосередньо до управління Пенсійного Фонду за місцем проживання.
Крім того, інформацію про послуги для малозабезпечених груп населення можна дізнатися в Управління соціального захисту https://www.msp.gov.ua/news/8506.html.
2.Схема фішингу і розповсюдження фейків в месенджерах «Телеграм» та «Вацап»:
- в зазначених месенджерах громадянам ніби від їх знайомих чи родичів надходить прохання проголосувати за їх дітей або похресників, які приймають участь у конкурсі;
- підписати фейк петицію про присвоєння звання героя загиблому воїну;
- або просто переглянути якусь новину.
Артем Бухтіаров наголошував, що коли людина переходить за фейковим посиланням, то втрачає доступ до свого телеграму або вацапу, та ним починають користуватися шахраї.
«Ці маніпуляції призводять до того, що від вашого імені здійснюється розсилка всім Вашим контактам з проханням позичити грошові кошти із зазначенням номеру карткового рахунку, однак слід пам’ятати, що такий рахунок належить шахраям, які намагаються таким чином виманити Ваші кошти», – зазначав він.
Крім того, старший інспектор наполегливо рекомендував не переходити за сумнівними посиланнями, налаштувати двоетапний захист вашого акаунту, встановивши додатковий пароль входу. Перераховувати кошти необхідно тільки після особистого спілкування з людиною, яка просить про допомогу, а у випадку втрати доступу до вашого акаунту в результаті шахрайських дій – негайно звернутися до кіберполіції.
3. Здійснення інвестування грошових коштів на розвиток короткострокових проектів і в результаті отримати великий прибуток в залежності від розміру внесків:
- пов’язаних з торгівлею на міжнародних фондових біржах
- під виглядом інвестицій у проекти пов’язані з криптовалютою чи трейдінговими операціями
«В інтернеті та в соціальних мережах з’являється все більше і більше оголошень, з пропозиціями надвигідного інвестування грошей під відсотки які сягають більше 50-100 та ще більше відсотків на короткий період часу. Зрозуміло, що все це робиться за для привернення уваги громадян та подальшого виманювання їх грошей», – звертає увагу Артем Бухтіаров.
Більш актуально про всі шахрайські схеми, а також про те, що є фейками в інтернеті Ви можете дізнатися на інтернет-платформі BRAMA: https://t.me/+h389eafYD1tmY2U6
Дивитися брифінг: https://youtu.be/QQOybWdYwiU