ЯК ПОБОРОТИ КАРТОПЛЯНУ МІЛЬ
Рослини сімейства пасльонових, а особливо картопля, дуже схильні до напасті небезпечних шкідників. Одним з таких є картопляна міль - дуже ненажерлива комаха, здатне завдати шкоди практично всьому врожаю картоплі. Хто така картопляна міль і як з нею боротися - я розповім вам в нашій статті.
Спочатку, так як картопляна міль - комаха дуже теплолюбна, основним ареалом її проживання були Південна і Центральна Америка, Австралія, Африка і країни Південної Європи. Поступово популяція картопляної молі поширилася по всьому світу, чому посприяли перевезення заражених пасльонових культур. Цей шкідник вважається одним з найнебезпечніших для фермерських господарств, адже боротися з ним дуже складно через стрімкий цикл розвитку, за місяць з яйця швидко розвивається половозріла доросла особина.
Боротьба з картопляної міллю грунтується на попереджувальних агротехнічних заходах і ліквідаційних хімічних способах. Одним з методів боротьби з картопляною міллю є повноцінна глибоке перекопування ґрунту на зиму. Картопляні метелики і їх личинки не здатні перезимувати при температурах нижче -4 ° С, вони гинуть, як тільки ґрунт промерзає до таких показників. При незначному обмороженні картопляних бульб гусениці здатні залишитися в живих і при сприятливих умовах продовжити свій цикл розвитку (наприклад, в сховище вони можуть розмножуватися в зимовий час, а весною при посадці личинками знову потрапити в землю).
Виявивши шкідника на своїй ділянці, для знищення всіх його форм розвитку і можливості подальшої появи проводите такі заходи:
- Намагайтеся відмовитися від літнього посіву картоплі, віддавши перевагу раннім сортам, яким картопляна міль практично не страшна.
- Перед посадкою проведіть огляд, перевірку і відсіювання пошкоджених бульб. Які залишилися по можливості зробіть фумігацію (спричиненого отруйними парами).
- Бульби висаджують на максимально допустиму глибину.
- Під час вегетаційного періоду проводите огляд рослини, підсапуйте його, видаляйте бур'яни. При виявленні личинок або гусениць з укриттями з павутини, витримуючи періодичність, обробіть рослини препаратами, що використовуються для боротьби з колорадським жуком (Волатон, Децис, Золон, Дінадім, Фокс).
- Збирання картоплі, як і його просушування, проводите в денний час, тоді, коли картопляна міль не активна (обльоти шкідник здійснює в нічний час і ранкові години).
- Після збору врожаю картопля, призначений для зберігання, обробіть спецзасобами (Ентобактерін, Дендробаціллін).
- Зібраний урожай зберігайте при температурі не перевищує + 5 ° С, при мінімальній вологості.
Хороші результати в боротьбі з картопляною міллю дають феромонні пастки. Це привабливі хімічні речовини для самців молі, які застосовуються для їх вилову і подальшого знищення. Самки через відсутність запліднення роблять «порожню» викладку, в результаті чого поява нового покоління виключено.
Головний спеціаліст відділу
фітосанітарних заходів на кордоні управління
фітосанітарної безпеки Головного управління
Держпродспоживслужби в Сумській області Юрій ЛЕБЕДКА