ХВОРОБИ ОГІРКІВ: ПРОФІЛАКТИКА, ЛІКУВАННЯ ТА ЗАХИСТ
Шановні мешканці Садівської громади! Управлінням фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області підготувало актуальну на сьогоднішній день статтю «Хвороби огірків: профілактика, лікування та захист». Надіюсь ця стаття принесе користь, знання при культивуванні даної культури для мешканців нашої громади.
Огірок – це один з найпоширеніших овочів, який вирощують в Україні. А ще, це найпопулярніша культура серед городників. Огірок є єдиним овочем (а з точки зору ботаніки – фруктом), який ми їмо неспілим. Сама назва «огірок» походить від давньогрецької «агурос», яка саме означає «недозрілий». Огірок прийшов до нас з країни вічного літа – Індії. Важко навіть уявити, що колись люди жили без огірків. Адже зараз для багатьох просто немислимо уявити застілля без солоного огірочка. Огірки можна садити, як у відкритий ґрунт, так і в теплиці, сіяти безпосередньо насінням або вирощувати розсадним методом.
Але дуже часто, на жаль, причиною недобору врожаю є різні хвороби огірків. А бувають вони грибкового, бактеріального, вірусного, а також неінфекційного походження. А якщо хвороби різного походження, то і методи боротьби різні.
Розпочнемо з вірусних. Запам`ятаймо: методів боротьби з вірусами огірка не існує, їх появу можна тільки попередити, вирощуючи генетично стійкі сорти й гібриди огірка. Також основними розповсюджувачами вірусів є сисні шкідники, тому варто їх своєчасно виявляти й проводити заходи щодо боротьби з ними.
Хвороби неінфекційного походження – це порушення мінерального живлення огірка (калійне, магнієве, фосфорне та азотне голодування), порушення водного балансу огірка, надлишок поживних речовин. Тому необхідно правильно підживлювати свої рослини, щоб уникнути хвороб неінфекційного походження.
Бактеріальні хвороби. Їх дуже багато, але найпоширенішою є – кутова плямистість. Хвороба вражає листя і плоди. Особливо шкідлива в плівкових теплицях, але може зустрічатися у вологі роки і у відкритому ґрунті. Дуже важливо вчасно визначити захворювання, щоб провести заходи з його усунення. При бактеріальному захворюванні застосовуємо фунгіциди та препарати біологічного походження.
Найчастіше огірок вражають грибкові хвороби і в 90% випадків це буде пероноспороз. Зазвичай, патогени активізуються при використанні неякісного насіння, при помилках в технології вирощування, загальному ослабленні імунітету рослини й різких змінах температури. Пероноспороз огірків дуже небезпечний в теплиці й в польових умовах. Шкідливість відзначається практично щорічно, втрати врожаю можуть досягати 100%. Вражаються рослини на ранніх фазах розвитку, починаючи з утворення 3-4 справжніх листків.
Пероноспороз на огірках викликає втрату листя, затримує процес зав’язування плодів і їх нормальний розвиток. Зрілі плоди слабо забарвлені й несмачні. Рослини зазвичай гинуть, хоча можливе відновлення вегетації за умови зміни параметрів мікроклімату в сторону, несприятливу для патогена. Як правило, нестійкі рослини гинуть протягом 2-х тижнів після появи перших симптомів захворювання.
Також розвитку пероноспорозу сприяють часті тумани й дощі, полив рослин холодною водою, загущення посадки огірків та перепади температур (це саме те , що ми зараз спостерігаємо).
Заходи боротьби
Народні засоби: Обприскування содовим розчином. Для його приготування потрібно змішати 5 л гарячої води з 25 г соди і з 5 г рідкого мила. Після того як суміш охолоне, можна відразу приступати до обприскування рослин і ґрунту навколо них. Обробку можна провести 2-3 рази з інтервалом в 7 днів.
Обробка від хвороб огірків настоєм з цибулі. Потрібно взяти 250-300 г лушпиння цибулі, залити відром води, довести до кипіння і залишити настоюватися протягом доби. Перед обприскуванням настій потрібно процідити. Також цибульний відвар відлякує багатьох комах від огірків.
Розчин дерев`яної золи. Візьміть 2 склянки золи й ретельно просійте, щоб там не було великих часток. Потім залийте золу 3 л води і дайте настоятися протягом 2-3 годин. Перед обприскуванням розчин потрібно процідити через марлю.
Але якщо бачите реальну загрозу вашим посівам огірка радимо зразу розпочинати з кардинальнальної боротьби – використання фунгіцидів.Добре було б поєднувати обробіток фунгіцидом зі стимулятором росту. Саме тут хотілося б нагадати ще й про антистресові препарати.
Нагадуємо, що всі роботи пов’язані з використанням пестицидів повинні проводитись з дотриманням санітарних норм.
Сподіваємося, що за допомогою наших порад ви отримаєте хороший врожай огірочків!
Головний спеціаліст відділу фітосанітарних заходів
управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області
Юрій Лебедка