18 ТРАВНЯ ВІДЗНАЧАЄТЬСЯ ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ГЕНОЦИДУ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ

Дата: 18.05.2023 08:35

До 79-ї річниці депортації з Криму корінних народів Державний архів Сумської області підготував добірку матеріалів, що відтворюють події цієї трагічної сторінки

З 16 травня у читальному залі Держархіву можна ознайомитися з документами, що розповідають про депортацію 1944 року.

Саме 18 травня 1944 року комуністична влада розпочала операцію з депортації кримських татар  Кримського півострова.

Протягом 18-20 травня людей викидали з домівок і насильно вивозили у віддалені регіони СРСР без права повернення. О 3 годині ранку 18 травня співробітники НКВД, яких до цієї справи було залучено 32 тисячі, вдиралися в будинки, виділяли на збори від кількох хвилин до півгодини і зганяли людей. Протягом 2 днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, звідки ешелонами відправляли на схід. Для перевезення яких було використано 67 ешелонів. За ці дні депортовано понад 180 тисяч кримських татар.

Після незаконної анексії Криму у 2014 році Верховна Рада України у 2015 році визнала примусове виселення корінного народу Криму актом геноциду.