УХВАЛЕННЯ ЗАКОНУ ПРО ФОНД ЧАСТКОВОГО ГАРАНТУВАННЯ КРЕДИТІВ У СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ – ОДИН ІЗ КЛЮЧОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ ЗЕМЕЛЬНОЇ РЕФОРМИ
Верховна Рада нещодавно ухвалила законопроєкт № 3205-2 «Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві». Він набрав чинності. Ухвалення закону про Фонд – один із ключових елементів земельної реформи
Малі фермери завдяки земельній реформі зможуть брати дешеві кредити. Фермери зможуть викупити земельні ділянки, які вони орендують, на зручних умовах.
Малі та середні господарства отримали можливість ведення бізнесу на рівних фінансових умовах із великими аграріями.
Економісти прогнозують, що завдяки ринку землі щороку ВВП зростатиме на понад 3 % додатково.
Саме аграрний сектор України сьогодні демонструє упевнене зростання. Від його зростання напряму залежить стабільність бюджетних та валютних надходжень, потребує й відповідної фінансової уваги до себе.
Нещодавно відроджене Міністерство аграрної політики та продовольства налаштоване посилювати та підтримувати саме дрібних та середніх фермерів.
Що дає Фонд?
Фермери отримали більші можливості для:
1) купівлі сільгоспземель;
2) довгострокового фінансування проєктів (техніка, обладнання, капітальні витрати, будівництво, тощо);
3) поповнення обігових коштів для вищевказаних витрат.
Фонд має спростити отримання кредитів для тих фермерів, які не мають кредитної історії, або ж не володіють достатньою заставою для покриття ризиків за банківськими кредитами.
Фонд створюють для дрібних сільгоспвиробників, які обробляють до 500 гектарів.
Закон про Фонд передбачає запобіжники для мінімізації ризиків:
1) Фонд надає гарантії в обсязі до 50 % непогашеної суми основного боргу;
2) Фонд надає гарантії на строк дії кредитного договору, але не більше 10 років;
3) обсяг наданих непокритих гарантій не може перевищувати більше ніж у 4 рази розмір регулятивного капіталу Фонду, порядок визначення якого встановлює НБУ.
Учасниками Фонду, окрім держави, можуть бути міжнародні фінансові організації та інші юридичні особи. Це дає можливість залучити до Фонду кошти міжнародних фінансових організацій, перестраховиків та донорів для збільшення обсягу гарантій.
Європейський Союз вже повідомив, що готовий підтримати Фонд.
«Основна мета закону – це фінансування та доступ до кредитів малих та дрібних фермерів. А Фонд надаватиме гарантії обсягом до 50 % непогашеної суми основного боргу та гарантії на строк дії кредитного договору, але не більше 10 років. Головна умова – у власності та/або користуванні аграріїв повинно бути не більше 500 га землі, і вони мають спеціалізуватися на первинному виробництві сільськогосподарської продукції», – зазначив Міністр аграрної політики та продовольства України Роман ЛЕЩЕНКО.
«Загалом він (Фонд) становитиме близько 3 млрд грн. А його діяльність дозволить профінансувати аграріїв на суму 24 млрд грн», – додав Міністр.
За матеріалами Міністерства аграрної політики та продовольства України