Садівська громада
Сумська область, Сумський район

День пам'яті жертв політичних репресій

Дата: 16.05.2021 13:00
Кількість переглядів: 470

 Щороку у третю неділю травня Україна вшановує пам'ять жертв політичних репресій. День пам'яті жертв політичних репресій встановлено з метою привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, відродження національної пам'яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства.

 2 липня 1937 року розпочалася наймасовіша за всю радянську епоху «єжовська чистка» суспільства. Цього дня була схвалена постанова Політбюро ЦК ВКП(б) П 51/94 «Про антирадянські елементи». На її виконання 5 серпня 1937 р. був виданий наказ НКВС СРСР №0044, який започаткував операцію масових чисток. На кожну республіку, область, район спускалися ліміти на репресування за І і ІІ категоріями (І – розстріл, ІІ – ув’язнення, співвідношення 3 до 1).

  До 15 листопада 1938 р. – дати припинення операції за рішенням Політбюро ЦК ВКП(б) – «особливі трійки» без суду винесли 681 692 смертних вироки, які були виконані негайно. Більше як 1 мільйон 700 тисяч осіб було відправлено у табори. На сьогодні офіційно встановлено, що в період «великого терору» було репресовано близько 3% населення СРСР. З них за політичними мотивами близько 2,5 млн осіб, або 1,6%.

 Сталінський режим нищив Україну з особливою ретельністю і масштабністю. На українській землі здійснювалося планомірне знищення українства. Понад 2 мільйони 800 тисяч осіб стали жертвами розкуркулення й депортацій з України, що тривали протягом 1935-1951 рр.

 У криваві жорна репресивної машини потрапили державні та інтелектуальні лідери народу, які були творцями і носіями ідей державності 1917-1918 рр.; українське селянство – першооснова нації, джерело її генетичного коду; творча еліта, яка уособлювала собою наше зростаюче культурне відродження, та духовенство.

 За даними СБУ (обсяг архівної документації щодо репресій становить 1314 томів і близько 500 тисяч кримінальних справ), у 1936 р. було заарештовано 15 717 осіб, 159 573 – у 1937 р., 106 096 – у 1938 р., 11 744 особи – у 1939 р. Тільки за 1937 р. було розстріляно 16,5 тис. осіб. Загалом до вищої міри покарання було засуджено 55 тис. 646 осіб. Від загальної кількості заарештованих протягом 1937 р. українці становили 53% (84 тисячі 944 особи), поляки – 18,8%, німці – 10,2%, росіяни – 8%, євреї – 2,5%. За соціальним складом найбільше було репресовано селян – 71 тисяча 452 особи (44,8 % від загальної кількості заарештованих), на другому місці інтелігенція і службовці – 68 тисяч 87 осіб (42,7 %). Робітників репресовано 2 тисячі 519 осіб (1,6 %), військовослужбовців – 1 тисяча 873 особи (1,2 %), співробітників НКВС УРСР – 237 осіб (0,1 %). З них членів і кандидатів КП(б)У – 6 518 (4,1 % від кількості репресованих). До кінця 1938 р. було арештовано майже все республіканське партійне керівництво.

 В урочищі Сандармох «в обычном месте расстрелов» на півдні Карелії напередодні 20-ї річниці Жовтневої революції, 27 жовтня та 1-4 листопада 1937 р. було виконано смертні вироки 1 111 в’язням Соловецького табору особливого призначення. Серед них близько 300 були з України: історик Матвій Яворський, професор філології, поет-неокласик Микола Зеров, режисер Лесь Курбас, драматург Микола Куліш, міністр освіти УНР Антон Крушельницький і його сини Остап (24 роки) та Богдан (31 рік), міністр фінансів УРСР Михайло Полоз, письменники Михайло Козоріз, Мирослав Ірчан, Олекса Слісаренко, Валер’ян Поліщук, Павло Филипович, Григорій Епік, Михайло Яловий, Валер’ян Підмогильний, Марко Вороний та інші.

 Це були молоді та середнього віку люди, які ще створили б неоціненні духовні скарби, володіючи якими, українці стали б урівень з іншими цивілізованими народами. Дехто з них жив би й сьогодні. Сама присутність таких людей у суспільстві зробила б його кращим. Але постріли холоднокровного ката змінили хід української історії. Хвиля репресій не оминула й Дніпропетровщину. Навесні 1937 р. НКВС сфабрикував всесоюзну справу «фашистської організації професури». У Дніпропетровську заарештували директора гірничого інституту П.І. Герасимова, професорів С.С. Гембіцького, І.П. Бухинника, А.С. Гутта, А.І. Малиновського, Г.Є. Євреїнова, ректора державного університету М.Г. Куіса та його наступника Г.М. Єфімова, професора О.С. Реву, директора фізико-технічного інституту В.С. Фінкельштейна. Усіх їх засудили до розстрілу.

 У другій половині 1937 р. акцент у репресіях робився на «націоналістичний» ухил. Лише чудо врятувало від арешту Д. Яворницького, який уже розроблявся місцевими чекістами як «натхненник українського націоналістичного підпілля».

 У 2007 р. у рамках заходів у зв’язку з 70-ми роковинами Великого терору Український інститут національної пам’яті і СБУ узгодили склад постійної діючої Комісії з питань політичних репресій тоталітарного режиму проти Українського народу, до якої включено також представників МВС України, Держкомархіву України, Інституту історії України Національної академії наук, інших наукових і архівних установ. Основною метою діяльності Комісії є дослідження усіх форм політичних репресій проти Українського народу впродовж 1917-1991 рр., визначення загальної кількості постраждалих та організація вшанування пам’яті жертв.

 У Галузевому державному архіві та архівах регіональних органів СБУ проаналізовано фонди часів репресій. Зокрема, опрацьовано документи оперативно-статистичної звітності радянських органів держбезпеки (1314 томів) і кримінальні справи (майже 500 тис.). За попередньою оцінкою, у період з 1927 по 1990 рік в Україні було репресовано понад один мільйон громадян (1 млн 67 тис. 355 осіб). За даними МВС України, в архівних фондах Міністерства та його обласних управлінь зберігається близько 530 тис. справ на спецпоселенців, значну частину яких становлять члени сімей учасників ОУН і вояків УПА, засуджених за участь у цих організаціях, а також особи, виселені за національною ознакою (кримські татари, німці, болгари, греки та інші).

 Продовжується цілеспрямована робота з метою оприлюднення матеріалів, які стосуються політичних репресій в Україні. Сьогодні таємниць, замовчувань та викривлень у питаннях, які стосуються політичних репресій  не може бути. Для української громадськості та світової спільноти розкриваються архівні матеріали з цієї тематики. 

 У цей День скорботи схиляємо голови на знак пам'яті про всіх тих, хто загинув або постраждав в Україні внаслідок політичних репресій комуністичного режиму.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь